пятница, 8 апреля 2016 г.

ДРІБ, У ЯКОГО ЧИСЕЛЬНИК І ЗНАМЕННИК РІВНІ МІЖ СОБОЮ. ПОБУДОВА ВІДРІЗКІВ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ДРОБУ ВІД ЧИСЛА.

Мета: вчити учнів розрізняти дроби, які дорівнюють одиниці, вдосконалювати вміння знаходити дріб від числа, розвивати обчислювальні навики, мислення, виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: лінійки, картки, сигнальні картки, картки для індивідуальної роботи, казкові герої, таблиці із завданнями.

понедельник, 7 марта 2016 г.

Сценарій конкурсу "Дівчинка-весна"

Конкурс-змагання для дівчаток до свята 8 Березня
Вчитель: Доброго дня любі друзі, дорогі гості. Я рада вітати вас. З першим словом пошани сьогодні звертаємось до жінок-матерів, бо шануємо маму за її ласку і любов, за недоспані ночі і  колискові пісні, за її тиху мову і лагідну вдачу, за науку.
 ПРИВІТАННЯ ХЛОПЧИКІВ
1.     Здрастуй березень наш крилатий.
Перший місяць весни - світлий день.
Здрастуй 8 Березня – свято
Всіх жінок, матерів та бабусь.

2.     З Днем 8 Березня
З святом ніжним, світлим
Мами наші любі,
Бабусі наші милі
Ми від усього серця
Вас вітаємо щиро!

3.     Ми любимо вас, кохані наші мами.
Ми вам бажаємо здоров'ячка багато.
Ми хочемо, щоб завжди ви раділи
І щоб в житті ніколи не хворіли.

4.     Любі мами, з вашим святом
Вас вітають хлопчики й дівчатка!
Ми вас, мами, зустрічаєм
І віршами, і піснями,
Ми вас дуже всіх кохаєм,
Наші ніжні, рідні мами
Вчитель: За кілька хвилин пройдуть змагання для дівчаток. Бажаю всім перемоги! Отже, наші красуні! Зустрічайте!
Під музику виходять дівчата, розсаджуються на стільці. .
Вчитель: Хай будуть веселі
                Обличчя у всіх
                Девіз дівчаток-
                Спритність і сміх.
Вчитель: І конкурс для наших господарочок називається «Поварена книга». Перед вами є картки з намальованими на них продуктами. Дівчата повинні вибрати, які продукти необхідні для приготування салату олів’є. Дівчинка, яка вибрала продукти першою, піднімає руку.

Вчитель: ІІ конкурс. Всі ви пам’ятаєте казки, які вам в дитинстві читали бабусі. А живуть вони в «Чарівній скриньці». У цій скриньці сховані речі, що нагадують про їх зміст. Відгадайте які казки у скриньці?
1.     Багато лісових горішків (“Казка про царя Салтана”)
2.     Уламок дзеркальця. Хто в нього погляне - злим стане. (“Снігова королева”).
3.     Золоте яєчко. (“Курочка Ряба”).
4.     Колобок. (“Колобок”).
-       ІІІ конкурс. Відгадайте  повну назву казки:
-         Снігова …королева                          
-         Солом’яний … бичок
-         Гуси…лебеді                                    
-         Бременські… музиканти
-         Гидке…каченя                                 
-         Вовк і….. козенята.
-         Коза……дереза.                              
-         Кривенька …. качечка.
-         Курочка … ряба.
-         Журавель…..  і лисиця.
-         Лебідь …… рак і щука.  
-         Мудра….. дівчина
Вчитель: наступний IV конкурс «Хто найбільше назве казкових чарівних предметів?» Приклади чарівних предметів: скатертина-самобранка; чоботи-скороходи; шапка-невидимка; килим-літак; меч-кладенець; молодильні яблука; жива та мертва вода; чарівне дзеркало.
Вчитель: Мама… Це прекрасне слово, яке промовив кожен із вас першим. Скільки спогадів і тепла таїть це магічне слово. У мами найдобріші і найласкавіші руки, вони все уміють. У мами найвірніше і найчутливіше серце - в ньому ніколи не згасає любов, доброта, ніжність. Знайте наші дорогенькі бабусі і неньки - ви нам потрібні завжди, ми постійно потребуємо вашої любові і допомоги. Отож, будьте завжди як Весна: ніжні, милі, ласкаві, а головне здорові.
Сценка «Що подарувати мамі»
(Виходить Вітя)
Ми з товаришем гуляли,
Ми серйозно розмовляли
І не посварилися,
А порозумілися.
-         Знаєш, Вітя, - мовлю я,
Краща мама - це моя!
Вітя: «Ні, Сперечатись нащо?
Мусиш вірити мені, -
Моя мама краща.
Василько. Я товариша любив,
Сперечатись не хотів,
І повірили тому
Він мені, а я йому.
І обом приємно нам -
І мені і Віті (показує на Вітю)
Значить кожна з наших мам
Є найкраща в світі.
Вітя. Правда, Васильку, правда: Наші мами дуже хороші. І подарувати дуже хороше їм треба, дуже гарне.
Василько. Так от я ж про це й думаю… А ти, Вітю, вже придумав.
Вітя. Придумав! Отакенне велике - велике і цікаве-цікаве!
Василько. То скажи, що саме?!
Вітя. Я хочу мамі великого щастя! Хочу подарувати справжнього великого, світлого щастя.
Василько. А ще всім мамам, вчителям, бабусям наше сердечне весняне вітання.
Вчитель: наступний V конкурс - «Танець із повітряною кулькою» (у парі, тримаючи кульку лобами)
-       Наступний VІ конкурс «Попелюшка» (4 учасниці)
Завдання: Розібрати насіння гороху, гарбуза, гречки.
-       Наступний VІІ конкурс «Моя подружка- лялька»  
 Завдання: Описати свою улюбленицю. (дом. завдання)
-       Наступний VІІ конкурс «Літературний»  
Завдання: Читання віршів про весну.(дом. завд.)
Підсумок конкурсу.
-       Наступний VІІ конкурс «Художній»  
Завдання: Із закритими очима намалювати сонечко і написати своє ім’я.
-        Наступний VІІ конкурс «Пазли»  
Завдання: На швидкість скласти картинку.
-       Наступний VІІІ конкурс «Смачне варення»  
Завдання: За смаком визначити з якого фрукта варення.
-       З яких фруктів варять варення?
-       Який казковий герой завжди заправлявся варенням ?
Підсумок конкурсу.
-       Наступний ІХ конкурс «Математичний»  
Завдання: Над річкою летіли: голуб, щука, 2 синиці,2 галки, 5 чайок. Скільки всього птахів?
-       Наступний Х конкурс «Ха-ха»  
-       Дівчата, як ніхто, люблять посміятися, отож, наступний конкурс — якраз для них. Бажаючі взяти участь в конкурсі утворюють коло, перша дівчинка промовляє: «Ха!». Наступна — додає такий самий склад, щоб вийшло «ха-ха». І так далі. За правилами, учасниці повинні вимовляти «промову» серйозно, не змінюючи літер, а лише додаючи склад. Вибуває та, яка першою засміється. Будь певен, її одразу ж підтримають інші дівчата, та й уболівальники не зможуть втриматися.
-       Наступний ХІ конкурс «Королівський бенкет»  
-       Запропонуй дівчатам уявити, що вони опинилися на прийомі у королівському замку. Столи просто вгинаються від страв, і всі вони на літеру «М». За три хвилини учасниці мають написати якомога більше страв, що починаються з цієї літери. Виграє найерудованіша.
Підсумок усіх конкурсів. Переможиця нагороджується короною.
Виходять всі хлопчики з подарунками.
Дорогі наші дівчатка.
Зі святом вас вітаємо
І всякого добра
Щиро вам бажаємо.
Щоб були ви здорові, гарні,
Вчились на «12».
А коли нам буде треба,
Щоб дали списати.
А ще бажаєм вам
Стати подругами нам.
Щоб у класі всі здружились,
А не бились і сварились.
Ви красиві, як зірочки,
Ваші очі блищать вогнем,
А усмішки ваші щирі
Нас зігрівають день за днем.
Ви у нас такі славні,
Ви дівчатка – просто клас!
І нам, хлопчикам, дуже хочеться
Бути схожими на вас!
Хлопчики дарують дівчаткам подарунки.
Вчитель: В канун свята всім жінкам говорять красиві, привітні. Чим більше, тим краще. А які добрі слова приготували наші хлопчики?
Хлопці:  Будьте завжди красиві, ніжні, чарівні, добрі, загадкові, щасливі, здорові.
Вчитель: Дякуємо, хлопці! Частіше користуйтеся такими красивими словами.
Вчитель.  Ну що ж, шановні наші жінки, ось і закінчилося наше свято. Бажаємо Вам дорогі наші, завжди бути музами для своїх чоловіків, самими найкращими мамами для своїх дітей і просто коханими і щасливими. Нехай кожну із вас вважають найвеличнішою таємницею Всесвіту, яку не може розкрити жоден чоловік, який живе на планеті Земля. Зі святом 8 березня вас любі наші!
Вчитель: наступний V конкурс - «Танець із повітряною кулькою» (у парі, тримаючи кульку лобами)
-       Наступний VІ конкурс «Попелюшка» (4 учасниці)
Завдання: Розібрати насіння гороху, гарбуза, гречки.
-       Наступний VІІ конкурс «Моя подружка- лялька»  
 Завдання: Описати свою улюбленицю. (дом. завдання)
-       Наступний VІІ конкурс «Літературний»  
Завдання: Читання віршів про весну.(дом. завд.)
Підсумок конкурсу.
-       Наступний VІІ конкурс «Художній»  
Завдання: Із закритими очима намалювати сонечко і написати своє ім’я.
-        Наступний VІІ конкурс «Пазли»  
Завдання: На швидкість скласти картинку.
-       Наступний VІІІ конкурс «Смачне варення»  
Завдання: За смаком визначити з якого фрукта варення.
-       З яких фруктів варять варення?
-       Який казковий герой завжди заправлявся варенням ?
Підсумок конкурсу.
-       Наступний ІХ конкурс «Математичний»  
Завдання: Над річкою летіли: голуб, щука, 2 синиці,2 галки, 5 чайок. Скільки всього птахів?
-       Наступний Х конкурс «Ха-ха»  
-       Дівчата, як ніхто, люблять посміятися, отож, наступний конкурс — якраз для них. Бажаючі взяти участь в конкурсі утворюють коло, перша дівчинка промовляє: «Ха!». Наступна — додає такий самий склад, щоб вийшло «ха-ха». І так далі. За правилами, учасниці повинні вимовляти «промову» серйозно, не змінюючи літер, а лише додаючи склад. Вибуває та, яка першою засміється. Будь певен, її одразу ж підтримають інші дівчата, та й уболівальники не зможуть втриматися.
-       Наступний ХІ конкурс «Королівський бенкет»  
-       Запропонуй дівчатам уявити, що вони опинилися на прийомі у королівському замку. Столи просто вгинаються від страв, і всі вони на літеру «М». За три хвилини учасниці мають написати якомога більше страв, що починаються з цієї літери. Виграє найерудованіша.
Підсумок усіх конкурсів. Переможиця нагороджується короною.
Виходять всі хлопчики з подарунками.
Дорогі наші дівчатка.
Зі святом вас вітаємо
І всякого добра
Щиро вам бажаємо.
Щоб були ви здорові, гарні,
Вчились на «12».
А коли нам буде треба,
Щоб дали списати.
А ще бажаєм вам
Стати подругами нам.
Щоб у класі всі здружились,
А не бились і сварились.
Ви красиві, як зірочки,
Ваші очі блищать вогнем,
А усмішки ваші щирі
Нас зігрівають день за днем.
Ви у нас такі славні,
Ви дівчатка – просто клас!
І нам, хлопчикам, дуже хочеться
Бути схожими на вас!
Хлопчики дарують дівчаткам подарунки.
Вчитель: В канун свята всім жінкам говорять красиві, привітні. Чим більше, тим краще. А які добрі слова приготували наші хлопчики?
Хлопці:  Будьте завжди красиві, ніжні, чарівні, добрі, загадкові, щасливі, здорові.
Вчитель: Дякуємо, хлопці! Частіше користуйтеся такими красивими словами.
Вчитель.  Ну що ж, шановні наші жінки, ось і закінчилося наше свято. Бажаємо Вам дорогі наші, завжди бути музами для своїх чоловіків, самими найкращими мамами для своїх дітей і просто коханими і щасливими. Нехай кожну із вас вважають найвеличнішою таємницею Всесвіту, яку не може розкрити жоден чоловік, який живе на планеті Земля. Зі святом 8 березня вас любі наші!








ЗАПИСУВАННЯ ДРОБІВ. ЗНАХОДЖЕННЯ ДРОБУ ВІД ЧИСЛА. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ДРОБУ ВІД ЧИСЛА.

Мета: вчити учнів застосовувати правило знаходження дробу від числа під час розв’язування практично зорієнтованих завдань; розвивати мислення; виховувати уважність.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: картки, сигнальні картки, картки для індивідуальної роботи, казкові герої, таблиці із завданнями, презентація.

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Продзвенів дзвінок, розпочався урок.
То ж і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо!
Привітайтесь і проженіть лінь з нашого уроку:
Всім-всім добрий день!
Геть з дороги наша лінь,
Не заважай учитися,
Не заважай трудитися!
  • От ми  прогнали лінь із уроку, а тепер будемо трудитись гарно, щоб почти у кінці, «ну і діти в четвертому класі, просто діти – молодці».
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
  1. Перевірка домашнього завдання.
  •   Перевіримо домашнє завдання. В цей час три учня будуть працювати за картками (роздаю картки).
  • Учням потрібно було обкопати 240 дерев. Вони першого дня обкопали 1/2 всіх дерев. Другого дня – 1/3 того, що залишилось, а третього дня – 1/5 тієї кількості дерев, що обкопали першого і другого дня разом. Скільки дерев обкопали учні третього дня?
  •   Прочитайте відповідь до задачі № 665 (510 кг цукру використали для приготування карамелі.) (Викликаю учня)
  •   У кого така відповідь? Молодці, ви правильно виконали задачу.
  •   Прочитайте вираз до задачі (вираз: 840-(840:7-840:4)=510 (кг).)
  •   Діти, які записували задачу виразом, у кого така відповідь?
  •   Перевіримо завдання за № 664. Чому дорівнює 3/4 відрізка? (8:4۰3=6 (см); 3/4 відрізка = 6 см
  •   Хто не допустив помилки?
 2. Бліцопитування (запитання для двох учнів, у яких учитель переглядає домашнє завдання задають учні).
  •   Як знайти площу прямокутника? (Довжину помножити на ширину)
  •   Скільки разів потрібно взяти по 20 см, щоб отримати 1 метр? (5 разів)
  •   Скільки разів потрібно взяти по 50 грамів, щоб отримати 200 грамів? (4 рази)
  •   Яку частину години складають 15 хвилин? (4 частину)
  •   Скільки метрів в 10 частині кілометра? (100 метрів)
Учитель: Знайдіть  площу і периметр прямокутника із сторонами 20 см і 15 см (показ)
 (Оголошую оцінки, мотивуючи).
  Усні обчислення.
3. Гра «Так чи ні»
(В учнів на столах лежать сигнальні картки. Зелена – так, червона – ні. Учитель ставить запитання, а учні сигналізують відповіді «так» чи «ні»)

  •   Добуток чисел 80 і 70 дорівнює 5600 (так)
  •   Дільник 4, частка 500, а ділене 1000 (ні)
  •   Сума двох доданків 830, одне з них – 420, тоді другий доданок – 400 (ні)
  •   12 хвилин – це 5 частина години (так)
  •   Муха летить 15 секунд зі швидкістю 5 м/с, за цей час вона пролетить   75 м. (так)
 4.  Гра-естафета  (вивішую таблицю)

  Зайчик і Білочка вирішили позмагатися в обчисленні прикладів. Хто з них переможе?
  Хто швидко і правильно обчислить приклади. 1 ряд допомагає білочці, а 2 ряд зайчикові.
1 ряд                                              2 ряд
7 . 8 – 30  =                                  42 – 21 : 3=
(92 – 36) : 7=                               12 . 4 + 8 . 4=
100 – 9 . 9 =                                 52 + 6 . 8 =

  •   Перевіримо чи правильно діти допомогли казковим героям. Хто переміг?
(Оголошую оцінки, мотивуючі, тим учням, які працювали на картках)
5. Математичний диктант
  •   Записати добуток чисел 90 і 6. (540)
  •   Число 500 збільшити в 7 разів (3500)
  •   Чому дорівнює добуток будь-якого числа і 0? (0)
  •   Число 4800 зменшити в 8 разів (600)
  •   Гепард пробіг 600 м за 4 хв. З якою швидкістю він біг? (150 м/хв)
 (Викликаю учня, він працює з іншої сторони дошки).
  •   Перевіримо  відповіді: 540, 3500, 0, 600, 150 м/хв.
(Учневі виставляю оцінку, мотивуючи).

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
  1. Оголошення теми і мети уроку.
  • Тема нашого уроку  «Записування дробів. Знаходження  дробу від числа. Задачі на знаходження дробу від числа.»
  •  Отже, сьогодні на уроці ми з вами навчимося застосовувати  правило знаходження дробу від числа під час розв’язування задач і прикладів, а, також, удосконалювати обчислювальні навики.
  2. Робота за підручником (с 102). Завдання 666.

  •   Прочитайте дроби і поясніть, як їх утворено.
 (Викликаю учнів, вони виконують завдання).
  •   Як називається число, що знаходиться під рискою дробу? (Знаменник)
  •   А як називається число, що знаходиться над рискою дробу? (Чисельник)
  •   Що показує число під рискою дробу? (На скільки рівних частин поділено ціле)
  •   Що показує число над рискою дробу? (Скільки взято рівних частин цілого)
  •   Завдання 667.
(Викликаю учня до дошки, він записує дроби з іншої сторони дошки).
  5/7 , 4/6 , 7/8 , 2/9 ,  6/(9 ), 1/10.
  •   Перевіримо, хто не допустив помилки.
  •   Що показує число під рискою дробу?
  •   А над рискою дробу?
(Виставляю оцінку мотивуючи).

IV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (під музичний супровід «Райдуга»)

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
 1.  Пояснення.
  •   Діти, Буратіно прийшов на уроки математики до 4 класу. Йому задали завдання: знайти три четвертих довжини відрізка АВ. АВ=10 см.
  •   Розгляньте малюнки і скажіть, як він міркував, розв’язуючи задачу.
(Викликаю учня)
Пояснення учня. Дріб 3/5 показує, що відрізок потрібно поділити на 5 рівних частин, отже, Буратіно поділив відрізок на 5 рівних частин. Довжина однієї частини відрізка АВ = 2 см. А таких рівних частин потрібно взяти 3. Отже, 2۰3 = 6 (см), тому, довжина 3/5 відрізка АВ = 6 см.
  •   Діти, ви згодні з тим, як міркував Буратіно?
  •   Розгляньте розв’язання цієї задачі в підручнику на сторінці 103, № 668. (Діти читають розв’язання і відповідь).
  •   Отже, діти, запам’ятайте правило: щоб знайти дріб від числа, треба число поділити на знаменник і результат помножити на чисельник. (Діти повторюють правило за вчителем).
2. Робота в парах.
  •   Попрацюйте в парах, розкажіть правило дин одному. (Запитую правило в 1-2 учнів).
VІ.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Завдання № 669, 670 – 1 приклад
Діти виконують біля дошки з коментування.
5/9  від 64260:           64260:9۰5 = 35700
4/(7 ) від 28:                 28 : 7 ۰ 4 = 16
VІІ.  Розвиток математичних знань.
 1. Самостійна робота №670
1 варіант - 3/7  від 3864:    3864:7۰3=1653
2 варіант -  4/9  від 1575:  1575:9 • 4=700
(Викликаю учнів, перевіряємо правильність виконання.)
2. Завдання на розвиток критичного мислення.
  •   Подивіться на екран і знайдіть помилку.
(Викликаю бажаючих)

VІІI. ПІДСУМОК УРОКУ
  Гра «Закінчи речення».
  •   Сьогодні на уроці я дізнався… (як знаходити дріб від числа)
  •   Мені було цікаво…(грати в ігри)
  •   Найбільше запам’яталося… (правило, щоб знайти дріб від числа, треба число поділити на знаменник і результат помножити на чисельник)
  •   Урок завершую з…(гарним)… настроєм.
  • Діти співають пісню «Посміхайтеся, люди, частіше!».
IХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  •   с.103-104, № 671-672 – розв’язати задачі за діями, а учням з червоними кружечками на зошитах – виразом.
  •   Прочитайте задачу, на скільки дій задача, про що дізнаємося першою дією, другою, третьою?